2008-04-09 14:20 Miljöinlägg Kommentera » Till och med - en groda!
Igår kväll när Rolf och jag åkte hem från bouleträningen i Jönköping lyssnade, som vi ofta brukar, till Wagners Tannhäusser - ett mäktigt musikdrama som gör sig extra bra med hög volym i bilen - vi började vid nedfarten från E4 in på gamla Riksettan vid Stava och var därför tvungna att köra mycket sakta vidare hem för att hinna lyssna färdigt på stycket.
Det var bra det, ty på den regnsvarta asfalten var det fullt av nyväckta och brunstiga grodor.
Jag körde stundtals bara 50 km/h kryssande mellan dem.
Här och där, låg tyvärr ganska många redan tillplattade individer, ihjälkörda av bilister som uppenbarligen inte brydde sig om varken grodor eller Wagner.
Sen i nyheterna på kvällen är ett av huvudinslagen att 1/3 av världens cirka 6 000 groddjur varav vi har ungefär ett dussin hotas av akut utrotning p g a klimatförändringar, kemiska föroreningar och en världsvid svampsjukdom.
Det är verkligen illa; egentligen alldeles ofattbart stort! Var tredje art - sånt går inte att begripa.
Det är för väl att man uppmärksammar sådant i massmedia för då finns åtminstone en liten chans till förändring och åtgärder.
Men i morgon är en annan nyhet större och de flesta människor har glömt att det hela var ett inslag i den överlastade problemrapporteringen.
Och hur många bryr sig egentligen, innerst inne. För de flesta, tror jag, att det hela endast blir ett rapsodiskt och exotiskt inslag i nyhetsbruset. En dagslända!
...
kanske till och med - en groda!
Gebbe 9 april 2008

2008-04-09 söder Kommentar från: karl, konst. stud Hej Gebbe Vi är många på skolan som läser din blogg, på svk,
2008-04-09 Karlstad Kommentar från: Inga-lill Jansson Så fint att du försökte kryssa mellan grodorna.I Värmlands Folkblad i dag satt jag precis och läste om utrotningshotet mot grodor (se min blogg) 2008-04-09 Stockholm Kommentar från: Carina Ehlers Ja, något måste såklart komma att hända på ett eller annat sätt. Med vår älskade, men ack så plågade planet som vi bebor. Det kommer inte att hålla i längden ~ jag menar halva Jorden svälter medan den andra halvan lever i överflöd, orättvisor som medför att något är på tok fel.
Kram Carina |