| 2017-08-21 10:13 #vistårinteut Kommentera » Stockholm igår. . . Sista dagen på utställningen HUB på Konstnärshuset. Jag tog en buss som kom upp 2 timmar innan seminariet skulle börja med Svenska Konstföreningar. Ett nytt fint projekt Konsten att mötas. Ett parallelt projekt med Konten att delta. Utlandsfödda konstnärer kopplas ihop med redan etablerade konstnärer i Sverige.
Dessa två timmar använde jag till att besöka Medborgarplatsen. Där det nu är kämpande hjältar. Ensamkommande från Afganistan. Stoppa utvisningen till Afganistan. Hur mår man i deras situation? Har de orka att fortsätta? Vad kan jag göra?
Jag satt mej ned och träffade Pajmon och Karima Nabi med flera. (bild 1). Deras berättelser om hur nätterna är här på Medborgarplatsen och vilka städer och länder de "bott" i. OJ! så olika liv vi har. Att låta dessa människor få stanna nu och här vore självklart. Den kämparkraft de sitter inne på vore nåt för Sverige att ta till vara på. Och, som de sa på nyheterna idag - en kvinna i ålder över 100 är utvisad. Hennes område i Afganistan är sökert??? Är inte detta helt helt sjukt. (Hon fick en stroke av beskedet och går nu inte att få kontakt med). Kära Sverige. Sluta göra fel. Det är okej att ändra sig och göra RÄTT. Låt dessa människor stanna!!

| ![]() |
2016-11-21 10:40 #vistårinteut Kommentera » Ljusmanifestation#vistårinteut
torsdag kl. 19:00 – 20:00
3 dagar från och med nu
Skvallertorget, SE-602 21 Norrköping, Sverige
Står du inte heller ut med att skicka människor i döden?
Torsdagen den 24 november är årsdagen för när Sverige retroaktivt började tillämpa den nya,... Läs mer » | ![]() |
|
|