|
2022-08-08 09:59 Ateljé besök Kommentera » Virkpodden på besök Maria Yvell med sin Virkpodd kom till mig i ateljén igår. Så roligt och hedrande.
Nu är jag lite nojig över vad jag sa. Men det är väl i sin ordning. Hur tokigt kan det bli? Maria har väl koll?!
Här är länken till podden https://www.virkpodden.se
När den, vårt samtal, är redo för lyssning får jag återkomma till. Jag är nr.14 i ordningen så det finns mycket att höra redan nu.
Tack för besöket!

|
![]() |
2022-04-03 21:22 Ateljé besök Kommentera » Söndagsöppet Jag var i ateljén idag och hade öppen dörr. Konstrundan var välbesökt igår. Idag var det lagom tycker jag. Det är ju trevligt att hinna ha ett fullvärdigt samtal med de som kommer in i ens skaparhemvist. Jag hade inte inte så framdukat och säljigt.
Tack för besöket ni som kom.
(Jag var också... Läs mer » |
![]() |
2019-02-23 14:22 Ateljé besök Kommentera » Gräver i mitt bildarkiv Hittar dessa från 2005-2006
Provar lite virkat i Viglandsparken, Oslo.
Sen nästa bild. En utställning i Bottna, Söderköping. Mina virkverks olika äventyr. . .
Här började jag visa vad jag höll på med - Den lek som var på allvar och nödig. . . och KUL!
Jag drar inte ut på tur som en... Läs mer » |
![]() |
2017-06-30 15:56 Ateljé besök Kommentera » Maggans vänner på besök!! En trivsam förmiddag och eftermiddag.
Maggans amerikanska vänner (och nu mina, känns det som) fick höra
Åsa Birgersson som kan mycket om Norrköping. Vi har traskat upp och får se stan lite ovanifrån. Klockspelet..... Galleri Kronan!
Se Strykjärnet där - fast det regnar.....näe, vi... Läs mer » |
![]() |
2017-06-30 08:34 Ateljé besök Kommentera » Visning av Norrköping Idag kl. 11 ska vi, Maggan, Åsa och jag visa upp vår stad Norrköping för besök från Texas.
Gull-Olle och Norrköpings historia ska vi få höra om.
Det är Åsa Birgersson, min granne, som är en finfin guide. Hon kan vår stad på sina fem...tio fingrar!!
Maggan, (är hon som är min bästa... Läs mer » |
![]() |