2009-06-06 23:35 UTSTÄLLNING KONSTSNACK Kommentera » Vernissage Så var denna dagen över och det var många
som tyckte, att det blev en verkligt trevlig dag…
16 av 20 utställare kunde komma… tillsammans med de sina…
Och även en del utifrån kommande besökare.
Inte så illa… En Svenska Flaggans Dag,
Som har så mycket annat att bjuda på.
Vid två tillfällen under eftermiddagen,
fick vi höra sång och musik… och litet roliga historier.
Det var två som sjöng… De ingår i Piggsvinsteatern…
Michael Petersson och Magnus Christmar,
som också spelade gitarr. Skratten var många.
Stämningen var på topp och alla hade det trevligt.
Det blev knappt någon tid till, att ingående…
titta så mycket på konst.
Inte heller för min del, att ta så många bilder…
Med det går fler tåg…
Vi har ju den här utställningen ända fram till den 28 juni.
Jag hörde att flera skulle återkomma.
En bra utställning blev det och det var ju också tidningen TA, s åsikt.
Det viktigaste idag… tyckte jag… var att vi fick träffas
och ha det riktigt trevligt tillsammans…
Och det hade vi också. Kram Bimmis.
*
Skulpturen är Robert Hansens nosande... hund.
*
Midsommarmystiken Bodil Schööns.
*
Bilen Sören Nordenströms, Inga-Lill Angbäcks målning.
*
och Katarina Jahlitz digitala bild.

2009-06-07 Kommentar från: Karin Rolén Nordstrand Ni verkar ha det fint där nere på Bokenäs. Vem har gjort skulpturerna på golvet - tycker mig ana att det är katter? Ser ut att vara något i min smak, men är ju litet svårt att se. Fortsatt lycka till på utställningen! Kram 2009-06-07 Kommentar från: Katarina Jahlitz Verkar som om det var väldigt trevligt på Vernissaget. Önskar att jag hade kunnat vara med jag också.
Kram Katarina 2009-06-07 Ludvika Kommentar från: Siv Flodell Grattis till en trevlig vernissage! Kul att se bilder med besökande och konstverk!
Ha det bra! 2009-06-07 Kommentar från: Carina Ehlers Lika fint, trevligt och roligt har ni där i Bokenäs vid varje vernissage.
Jag önskar en fortsatt lyckosam period av utställningen.
Kram Carina 2009-06-07 karlstad Kommentar från: inga-lill jansson Grattis till välbesökt och trevlig vernissagedag och lycka till med resten av utställningen!
Önskar att Bökenäs låg närmare Karlstad.
Kram Inga-lill
2009-06-08 Jkpg Kommentar från: Sören Tack för en jättetrevlig dag och en proffsig utställning. Många trevliga samtal om bilar och det märkliga inträffada att en släkting till Åke på mossen dök upp även till denna utställning precis som på en utställning i Örebro. Mycket kul att prata om bilarna på Kyrkö mosse. Världen är liten. Tack för trevlig underhållning på Skånska och blågult fika!!!!
Sören 2009-06-09 Kommentar från: Leena Andersson Tack för en fin vernissagedag o vädret hade du ju också fixat! |