2009-09-26 21:37 september 09 Kommentera » Härlig Hösthelg. Ett svalt bad i Gullmarsfjorden på fredageftermiddagen avslutar veckan.
Jag stannar inte länge i, låter bara det klara vattnet omsluta mig och skölja bort tröttheten.
Börjar lördagen med att åka in till Lysekil för att fylla på mina konstkort i Bokhandeln.
Det är mycket folk på stan, men sommarstaden har blivit höstig.
REA och "Stängt för säsongen" kan man läsa på en hel del ställen.
Det är ett dis ute över havet, och bara någa få segelbåtar syns på farleden ner mot Islandsberg.
Senare hjälper jag mina föräldrar att plocka ner äpplen från trädet som funnits längre än jag. Det blir massvis med korgar, hinkar och lådor fulla av små men goda äpplen!
Därefter går turen till Grundsund, där jag har tavlor i restaurangen på Pelles Rökeri.
Då och då får jag hänga upp nytt efter att någon köpt med sig en tavla. Tänk att köpa en tavla samtidigt som man beställer husets fisksoppa eller lite konst till kaffet på maten!
På en ljugarbänk vid en sjöbod sitter par gubbar och kisar i motvinden från havet.
Men bryggorna är annars rätt tomma.
Men på Pelles Rökeri är det fullt ös.
Där håller de på att duka upp buffébordet med allsköns läckerheter från havet för ikväll är det "Hummerfest".
Hummerpremiären var i måndags, så nu är det hummer som gäller! Gästerna kommer om en timme!
Men ingen hummer för mig ikväll. Har inte bokat bord.
Istället går turen till Rågårdsvik i närheten, där det finns en bra badstege på en stadig brygga. Där finns ett vindskydd att stå bakom när man klär av sig. Ikväll blåser det friskt så vindskyddet räddar mina kläder från att blåsa ner i vattnet. Stege och vindskydd, mer begär jag inte!
Yes, jag gissar att det är 13-14 grader i vattnet.
Bara en enda brännmanet i sikte.
Det blåser bra, jag håller fast i stegen nere i vattnet och stannar i tills jag längtar upp igen.
Får upp värmen på väg tillbaka till bilen genom att vandra runt lite bland sjöbodarna.
Vackra hummertinor eller hur?

2009-09-26 Bokenäs Hammarlöv. Skåne Kommentar från: Britt-Marie Aulin-Tonning Ljugarbänk… ja då erinrar jag mig en gång när vi … ett gäng målade i Skåre hamn.
En i gänget av målare… frågade gubbarna på bänken, om han kunde lämna sin målning på staffliet i hamnen, medan han gick och åt lunch… och gubbarna saktmodigt sa — Nej den där tavlan finns det nog ingen som vill stjäla. Ha det gott i de svala vågorna. Kram på dig Bimmis. 2009-09-27 Södertälje Kommentar från: Ingemar Nyström Förutom badandet så låter det som en stimulerande tur...är avis på dig ibland som bor i ett sånt underbart landskap!
Inte så illa här på ostkusten heller, men man längtar ofta till det man inte har omkring sig...
Vi hörs vännen!
Ingemar 2009-09-27 GBG Kommentar från: AndersBohman.se Det vänstra fotot... vilken tavla! 2009-09-27 Kommentar från: Lena Nilebäck Eller hur Anders!!
Det var en underbar dag på Rörö som jag fotade den. Den bilden är jag så sugen på att måla, skall bara försöka hitta en bra lösning på hur jag målar hummertinorna i akvarell. Det tål att tänka på. |